Zápisky z deníku „Japa 2018“ aneb když se probudí kundaliní

Co je Japa

Následující zápisky a fotky vznikly v roce 2018 na Japě (čte se jako „džapa“). Japa znamená v překladu ze sanskrtu opakování jedné mantry.

V roce 2018 jsem se zúčastnila podruhé pětidenního setkání, které si říká společenství kundaliní „kundalini surhjee“. Mantra se opakuje jedenáct tiscíkrát. Podle délky mantry to vychází asi na 63 hodin opakování. S přestávkami na spaní a na jídlo bychom měli těchto 63 hodin nasbírat během 5 dní. Mantra běží bez přestávky v reproduktoru a účastníci sedí v místnosti a říkají mantru. Na kundalini surhjee bývá něco málo přes 100 účastníků.

Toto společenství se koná v rámci tradice Sat Nam Rasayan a Kundaliní jógy. Probíhá v holandském městečku Venlo. Celou dobu Japy se střídají asi čtyři učitelé Sat Nam Rasayan, jeden z nich sedí vpředu a střídají se tak, že každý okamžik někdo z nich drží prostor. Mezi učitele patří také Guru Dev Singh, který se v loni připojil na dálku z Mexika a abychom věděli, že právě nastala jeho „služba“, tak byl promítaný na plátno přes Skype.

Cílem mantry, která se říká na této Japě, je vyvolat kundaliní energii, aby se probudila a vystoupala po páteři nahoru. Když kundaliní energie vystoupá nahoru, dává nám prožít jednotu, spojení se vším veškerenstvem.

„Japa je vyvolávání energie, která je mimo nás. V okamžiku, kdy zjistíme a prožijeme, že je něco mimo nás, jsme spojeni s Bohem.“
– Yogi Bhajan

„Každý rok se sejde velká skupina, která recituje „Kundalini Surhjee Shabad“. Recitace této mantry dává zažít intenzivní prožitek plynutí a probuzení kundaliní energie a má omlazující efekt na celé tělo prostřednictvím tonizace vnitřních orgánů. Toto setkání je hlubokým požehnáním a příležitostí pro každého, kdo chce jógu a meditaci povýšit na novou úroveň, větší hloubku a dokonalost.“

– z pozvánky na setkání

Pro účast na Japě je nutné mít několikaletou intenzivní praxi s meditací kundaliní jógy. Podle mých zkušeností dochází v průběhu Japy k očistě podvědomí a nevědomí. Prožitek je velmi silný, je podporován učiteli, kteří drží prostor pomocí Sat Nam Rasayan a také skupinovým vědomím pokročilých meditujících.

Guru Dev Singh (prý) říkal, že skupině stoupá po páteři kundaliní energie během dne i šestkrát. Je potřeba mít připravené tělo a stabilní psychiku. Někteří účastníci se letos zúčastní již po 10. ale jiní po Japě říkají, že už nepřijedou, že je to na ně příliš silné, ačkoliv studují kundaliní jógu a Sat Nam Rasayan mnoho let. Na přihlášku na Japu se uvádí, jak dlouhou má člověk meditační praxi a jestli nebere nějaké léky. Přihlášky se schvalují a je možné, že někdo bude i odmítnutý vzhledem ke krátké praxi nebo medikaci. Bezmasá strava, životní styl dlouhodobě bez alkoholu a návykových látek je u praktikování jógy obvyklé, ale u Japy nutností. Při Japě probíhá hodně „efektů“, prožitků, zážitků, obrazů a každý rok nás organizátoři upozorňují, že nemáme ničemu z toho věnovat pozornost. Japa je vhodná i pro ty, kteří nerozumí dobře anglicky, protože kromě této jedné věty a mantry se při Japě nemluví.

Na úvod a na závěr se recituje Japji. V průběhu Japy bychom neměli dělat žádné další meditace a krije, ani svou sádhanu, která se na pět dní Japy automaticky přerušuje a nemusíme začít počítat dny od jedničky.

Mantra „kundalini surhjee“ je tak silná, že byste ji neměli jen tak džapovat sami doma. Je specifická také tím, že ačkoliv se jedná o pár řádků, tak se velmi těžko učí nazpaměť.

Letošní Japa 2019 bude od 1. do 5. května. Cena vychází i s letenkou kolem 22 tisíc Kč. Odkaz na bližší informace a na přihlášku >> 

Zápisky z deníku

18. dubna 2018 (den 1.)

Za chvíli to začne 

japa01s

japa02s

19. dubna 2018 (den 2.)

Dobré ráno z Japy! ☀️

japa03s

20. dubna (den 3.)

Dobré ráno z Japy! Třetí den a 13 hodin japování. Už „jen“ 52 hodin. Nic zvláštního se zatím nepřihodilo, jen jsem se kousla do jazyku  Mantra je nějaká rychlá 

japa04s

20. dubna (stále den 3.)

Po třech tisících opakování mantry začíná další fáze džapování: A teď se podíváme do rakve, co tam schováváme za mrtvolky 😞

21. dubna (den 4.)

Další fáze džapy – nuda střídá blaženost. Guru Dev Singh hýbe naším vědomím přes skype z Mexika. Tajná fotka z našeho Kundalini surhjee neboli společenství Kundalini.

japa05sjapa06s

21. dubna 2018 (den 4.)

Další fáze: Místo hlavy vesmír. 🌠

japa07s.jpg

23. dubna 2018 (jeden den po Japě)

V noci jsem se vrátila z japy: třicet šest hodin meditace, pět tisíc pětsetkrát řečená mantra. Letos jsem už tušila, co mě čeká. Den před japou noční můra. Příjezd s respektem, obavami, ale zároveň obrovskou důvěrou v naše učitele, kteří celou dobu, každou vteřinu, ve dne v noci drželi prostor a pomáhali nám tím vším projít.

„Japa je vyvolávání energie, která je mimo nás. V okamžiku, kdy zjistíme a prožijeme, že je něco mimo nás, jsme spojeni s Bohem.“
– Yogi Bhajan

Začátek: Meditace, otevření prostoru šúnja, zjemňování vnímání, pozorování prožitků: nuda, zlost, frustrace, chycení rytmu a pak zase ztráta a zmatenost. Otevírání hlubšího, neznámého prostoru a nepříjemné pocity. První útěk z meditační místnosti. Dveře do hlubších pater zůstávají zamčené. Hněv, zlobení se na díru v ručníku a jiné náhražky. Další den znovu.

Prostředek: Všechno se brání, tělo usíná. Bojování a překonávání. Odněkud přichází zvláštní obrazy. Dveře se nakonec otevírají, vycházejí stíny, zrcadlo sebe sama a všechno to, co nechci vidět. Zděšení, přijetí, očista, léčení, uvolnění. Nové dveře, nový prostor, fyzické cítění mozku a neuronů. Pocit, jako když někdo vší silou pomocí prstů rozevírá lebku a potom uvolnění, rozšíření vědomí, místo vrcholku hlavy talíř a na něm vesmír. Vnímání planety země pode mnou. Nepopsatelnost. Vděčnost. Odpoutání se od prožitku, pomíjivost a přijetí.“Mně se ani nechce jíst. Já jsem jenom jako šťastná.“

Konec: Poslední recitace mantry, ticho. Vděčnost učitelům. Sdílení, loučení. Návrat do ruchu města. Pocit vzdálenosti od lidí, pocit vzdálenosti od každodennosti. Překážky v realitě, snaha o zapojení se do systému, nepřijetí systémem (trojnásobný neúspěšný nákup jízdenky na vlak. Zvoní telefon – na druhé straně se ozývá podobná stížnost – „Žádný parkovací automat mi nechce vydat parkovací lístek.“). Povznesenost, plynutí, zároveň nepochopení, nezapadnutí. Ráno nenaskakují automatické činnosti. Vše je nové. Vše je velmi vzdálené. Byt je cizí. Nekomunikace. Odpojení. Odpovídání na pár vzkazů, mejlů. Ve skutečnosti nerozumím tomu, co po mně chcete, proč něco chcete, proč pořád něco děláte a upřímně ani moc nevěřím, že jste moc skuteční 😶 Jsem mimo a je mi tu moc dobře.

„Já jsem v pohodě, ale vy jste všichni nějaký divný.“

20. května 2018 (měsíc po Japě)

„Vím, že jsi unavený, ale pojď, tohle je ta cesta.“
– Džalal al-Dín Rúmí, perský básník a mystik ze 13. století

Od Japy se mi dějí zvláštní věci.

Po Japě na mě padla únava z toho, že cesta, kterou jsem si vybrala, je příliš náročná. Měla jsem chuť si odskočit odpočinout na nějakou jinou cestu a za chvíli se zase vrátit. Ale můj muž mi řekl, že i podle magie se musíme držet jedné cesty. A tou cestou může být i to, když si někdo od začátku až do konce vyrobí meč, od postavení pece až do konce sám (Carl Gustav Jung stavěl podobně věž). Plně soustředěný, ponořený do činnosti. A ta výroba meče ho přemění. Ale nemůže odbočovat, nemůže odpočívat.

Člověk si vybere cestu a když je na ní dostatečně dlouho, cesta ho začne přeměňovat. Přeměna nemusí být moc příjemná, takže člověk v této fázi často uteče a začíná znovu a znovu a znovu. A změna neprobíhá.

Dělám každý večer před spaním sádhanu, kterou nám dal Guru Dev Singh na Japě. Je to meditace na intuici. Na závěr se díváme zavřenýma očima na čelo. A to čelo se začalo jednoho dne otevírat, jako okno, za kterým je hluboký, široký prostor. A protože můj muž umí uvolnit astrální tělo a vyjít z fyzického těla, tak jsem se ptala, jestli je to ten prostor, do kterého vstupuje. A popisovala jsem mu, jak ten prostor vypadá. A pak jsem si uvědomila, že je společný a že se v tu chvíli oba díváme do stejného prostoru. Bylo to zvláštní, leželi jsme a zavřenýma očima jsme se dívali oknem na čele do prostoru a povídali jsme si o tom, jak ten prostor vypadá. „Tak dobrou noc.“

I když jdeme každý jinudy, jdeme na stejné místo. Tam se setkáme.

„Za myšlenkami, které říkají, co je dobré a co špatné, existuje prostor. Tam se s tebou setkám.“

– Džalal al-Dín Rúmí

afterjapa.jpg

Další fotky z Japy

Autor: Sat Nam Rasayan Deutschland

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: