Psychospirituální krize nebo úzkostná porucha?

pexels-photo-321441

Úvod

V poslední době se „náhodou“ setkávám s lidmi, kteří právě prochází, nebo prošli psychospirituální krizí. Bohužel i přes osvětu Stanislava Grofa a organizací jako je Diabasis, se stále v našich končinách o psychospirituální krizi neví, zaměňuje se s úzkostnou poruchou a léčí se psychofarmaky, což celý proces akorát zhoršuje a prodlužuje.

Podle astrologie (i podle Stanislava Grofa) jsou příčinou psychospirituální krize vzájemné tranzity Uranu, Neptunu nebo Pluta. Finsko-americký astrolog Antero Alli říká: Pokud dojde ke spojení těchto tranzitů a stresu, tak psychospirituální krize startuje se 100% intenzitou a nejsou potřeba žádné další spouštěče.

Příběh klientky Diabasis z.ú.: „Nebrala jsem ani drogy, ani psychedelika, ani jsem holotropně nedýchala, ani jsem nepila alkohol. Spustila se sama, spontánně, pod dlouhodobým stressem, v souvislosti se ztrátami zaměstnání a ekonomickým nedostatkem. Byla dlouhá, divoká a bolestná…“

– Diabasis z.ú., http://www.diabasis.cz/

Každým rokem se na nás obrací čím dál tím více klientů, kteří podtřebují adekvátní odbornou pomoc –  od roku 2015 se na Diabasis obrátilo již více než 300 klientů. Je odhadováno, že psychospirituální krizí prochází přibližně 15% pacientů hospitalizovaných v psychiatrických léčebnách s diagnózou psychóza.

– Diabasis z.ú., http://www.diabasis.cz/

Důležité odkazy a kontakty

  • Přednáška od psychiatra Prof. MUDr. Stanislav Grof, M.D., Ph.D. (psychiatr českého původu žijící v Americe), který se celoživotně touto problematikou zabývá a srozumitelně o ní hovoří https://slideslive.com/38901537/psychospiritualni-krize
  • Stanislav Grof využívá natální horoskop dotyčného, kde je vidět začátek a konec psychospirituální krize. Astrologické ověření tranzitů na Uran, Neptun nebo Pluto provádí například můj muž, astrolog jar.husak@gmail.com
  • Organizace, která sdružuje odborníky psychology a psychiatry, kteří umí v případě psychospirituální krize účinně pomoci http://www.diabasis.cz/

Jak psychospirituální krize probíhá?

Psychospirituální krize se spouští se náhle, z ničeho nic nastane stav, kdy je dotyčný přesvědčený, že umírá. Stav je podobný infarktu. V nemocnici dotyčnému kromě zvýšeného tepu a tlaku nic jiného nezjistí a pošlou ho domů. Situace se za den nebo dva opakuje. Dotyčný je znovu podrobně prohlédnut, v lepším případě (v nemocnici na Karlově Náměstí ano, v nemocnici na Bulovce ne) dostane kapačku s infuzním roztokem a potom jde domů.

Dotyčný jde potom obvykle na radu nemocnice navštívit praktického lékaře. Praktický lékař začne předepisovat jedno vyšetření za druhým. Neurolog, kardiolog, oční či ušní vyšetření, krevní testy, elektromyograf (měření odezvy nervů), holtrův monitor, testy na boreliózu, encefalitidu, EKG srdce, elektroencefalografie na vyloučení epilepsie, ortoped hledá příčinu v uskřípnuté páteři. Krize je spojena s problémy s trávením, takže navíc ještě rentgen břicha. Na Holtrův monitor (24 hodinové pozorování aktivity srdce) se čeká asi měsíc. Lékař požádá dotyčného, aby v rámci pozorování vyběhl schody, což postižený s vypětím všech sil udělá a způsobí tak organismu takovou zátěž, že na dva dny lehne. Je zajímavé, že i tento drobný zážitek postižení sdílí.

Všechna vyšetření jsou v pořádku. Jediné, co lze změřit je zvýšený tlak a tep. Přesto si dotyčný opakovaně volá sanitku, že teď už je to doopravdy a že teď už opravdu umírá. Na doma dostává Neurol, aby nebyl hysterický a přestal obtěžovat. Neurol bohužel nepomáhá, protože to není lék na psychospirituální krizi.

V této chvíli (asi dva měsíce po prvním volání sanitky), většinou neurolog, praktický lékař či jiný specialista, prohlásí, že na základě všech „papírů“ je dotyčný zcela zdráv. Nastává křižovatka. Jsou tři cesty.

1. Nesprávná diagnóza a léčení „úzkostné poruchy“

Někteří praktičtí lékaři doporučí psychologa a psychiatra. Léčení se ubírá směrem k diagnóze „úzkostná porucha“, antidepresiva, někdy psychiatrická nemocnice. Bohužel je to cesta slepá – ani antidepresiva a tlumící léky nejsou léky na pschospirituální krizi. Ta se sice utlumí, ale po pár měsících nastupuje v plné síle znovu. Pokud se znovu tlumí, znovu nastoupí a tak dále a tak dále až do úplného vyčerpání „pacienta“.

2. Volný průběh

Druhá cesta je, když praktický lékař prohlásí, že psycholog není třeba a že to dotyčný zvládne sám. Dotyčného to posílí a rozhodne se, že to opravdu zvládne. Navíc má třeba v rodině někoho, kdo ho poučí, co je to psychospirituální krize. Dotyčný je doma a psychospirituální krizi nechává probíhat. Musí mít ovšem někoho, kdo se o něj stará, vaří, pere, uklízí. Psychospirituální krize může trvat až půl roku. Po skončení psychospirituální krize je dotyčný zcela zdráv, plný síly a optimismu. Jako znovuzrozený! Happy end. Krize se už pravděpodobně nikdy v životě nevrátí (to je možné ověřit v horoskopu).

3. Psycholog s tajným zájmem o esoteriku

Třetí cesta – dotyčný si netroufá zvládat situaci sám, ale zároveň nemá důvěru ke konvenční psychoterapii a medikaci. Obrací se tedy na specializovaného psychologa, který má tajný zájem v esoterice a zároveň má zkušenosti s podporou při psychospirituální krizi. Tyto psychology sdružuje například organizace Diabasis z.ú. http://www.diabasis.cz

Závěrem

Většina lidí se s psychospirituální krizí ve svém životě nesetká. Uran, Neptun a Pluto jsou vzdálené planety, které se pohybují z našeho pohledu pomalu. Aby člověka potkala psychospirituální krize, musí mít alespoň jednu z těchto planet ve významném postavení v natálním horoskopu a zároveň musí nastat tranzit, což pravděpodobně jednou během života nastane.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s