Element země

zeme_s

V sobotu 12.11.16 budeme mít možnost setkat se na jógovém semináři a pracovat na elementu země. Více informací o semináři najdete zde.

Podle Ájurvédy je celý svět i člověk stvořen z pěti elementů neboli živlů. Je to éter (prostor), vzduch, oheň, voda a země.

Element země se v sanskrtu nazývá „prithvi“. Představuje pevnost a strukturu. V lidském těle je spojený se vším, co je pevné – kosti, svaly, chrupavky, nehty, vlasy a kůže. Souvisí také s první, kořenovou čakrou Muladharou. Element země nám do života přináší stabilitu, pravidelný režim, jistotu. Představuje také vytrvalost a výdrž.

Pokud se cítíte být „rozhození“, rovnováhu můžete obnovit právě vyrovnáním elementů. U většiny lidí dominuje nějaký element více než ostatní. Někteří lidé jsou více emotivní, dominuje element vody. Jiní jsou ohniví a výbušní, dominuje u nich element ohně. Nerovnováha elementů podle ájurvédy přináší nemoc. Ohniví lidé tak mívají problémy se žaludkem, což je sídlo elementu ohně. Mohou mít také časté záněty. Naopak citlivější lidé mohou mít problémy s močovými cestami, kde sídlí voda. Ájurvéda říká, že kde je rovnováha, není důvod k nemoci.

Převažující živel se mění i s ročním obdobím. Období podzimu je spojené se vzduchem a éterem. Pro zajištění rovnováhy je důležité zařadit vlastnosti země – hřejivost, zemitost, režim a rutina. Měli bychom vyhledávat teplou stravu a dodržovat pravidelný čas jídla. Je dobré také začít pít teplou vodu. Jídlo, které je pro období podzimu vhodné, je mrkev, brokolice, špenát, dýně, jablka, datle, brusinky. Z koření je to kardamon a hřebíček.

Člověk, u kterého dominuje element země, rád plánuje a to, co si naplánoval přesně vykonává. Dodržuje dohody. Pokud si domluvíte schůzku v někým, u koho převládá element větru, na schůzku dorazí pozdě (klidně i o několik hodin) a je možné, že dokonce nedorazí vůbec. Lidé s elementem země dorazí na schůzku s velkým předstihem, protože dodržují dohody. Mají rádi srozumitelnost, příručky a návody. Jejich typickou otázkou je: kolik, za kolik, v kolik. Jdete ke svým zemitým přátelům na návštěvu a chcete jim vyprávět o svém novém domě? Vezměte s sebou půdorysný plán a rozpočet. Jejich vnímání se soustředí na fakta a na to, co je měřitelné.

Zemití lidé vyžadují od druhých lidí spolehlivost. Nejsou spontánní. Pokud se setkají s něčím, co nepředvídali, rozhodí je to. Pokud se se svými zemitými přáteli domluvíte na programu pro páteční večer, není dobrý nápad ho měnit. Přátelům typu vítr bude naopak vyhovovat, pokud bude čas schůzky a program co nejméně přesný, aby měli prostor přijít později a nechat průběh večera plynout.

V jogínském životním stylu je element země spojený s pravidelným denním rytmem a výdrží. Při cvičení se zaměřujeme na to, abychom měli pevné svaly a uvolňovali napětí v kloubech, kde se ukládají naše emoce. Svou pozornost soustředíme na své tělo a na přítomný okamžik. Element země posílíme také rytmem a tancem.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s