Rovnováha – sjednocení elementů

 

plynu_sii

Od listopadu budeme mít příležitost setkat se jednou měsíčně na jógových seminářích na téma „Rovnováha – sjednocení pěti elementů“. Semináře se budou konat každou druhou sobotu v měsíci v Jóga Ateliéru (v Praze, u metra Skalka). Více informací o seminářích zde.

Co jsou elementy?

Elementům se říká také „živly“, „tattvy“ nebo „mahabhuty“. Východní vědy, tedy jóga a ájurvéda, pracují s pěti elementy. V Evropě se setkáváme většinou jen se čtyřmi elementy. Nepracuje se s elementem éter (neboli Akáša, duch či prostor). Výjimkou byli alchymisté, Platón, Aristoteles a stoikové, kteří s tímto živlem pracovali. Platón ho nazval „nebeským živlem“.

Elementy jsou základní prvky, ze kterých je složený prazáklad světa. Těchto pět živlů tvoří přírodu, lidské tělo i naši osobnost.

V Upanišádách je popsáno pět obalů člověka: „Z prvotního já (duše) se stal prostor, z prostoru vzduch, ze vzduchu oheň, z ohně voda, z vody země, ze země rostliny, z rostlin potrava, z potravy člověk.“

Jak to vidí jóga?

V józe jsou elementy spojené s čakrami. Od nejméně hmatatelného (éter = prostor) k tomu nejpevnějšímu (země).

cakry

 

Jak to vidí ájurvéda?

Ájurvéda rozlišuje tři typy lidí podle toho, jaké prvky v nich převažují. Jedná se o takzvané „dóši“: Váta, Pitta, Kapha. Váta je složena z éteru (prostoru) a vzduchu. Pitta je element ohně a částečně i voda. Kapha je složená z vody a země.

Rovnovážný stav podle ájurvédy je takový stav, kdy jsou všechny prvky vyrovnané. Nerovnováha (a nemoc) nastává, když je nějakého prvku více nebo méně. Například časté záněty jsou vyvolané zvýšením Pitty (ohně). Důvodem může být třeba horké léto. Pokud budeme Pittu (oheň) snižovat pomocí chladivého jídla (např. kokosové mléko, máslo), záněty omezíme. Pro dosažení rovnováhy je tedy zapotřebí zařadit opačný element.

Člověk, který je typ Váta (elementy vítr a éter) musí přidávat element země, což je například pravidelný režim. Když nemá pravidelný denní režim a chodí pozdě spát, dostává se do nerovnováhy.

Člověk typu Pitta (oheň) by měl do svého života pravidelně přidávat odlehčení. Měl by denně meditovat (éter), jíst v klidu, nepít kávu (která stimuluje, zvyšuje oheň).

Člověk typu Kapha (voda a země) tíhne k tomu, že řeší své emoce (voda) přejídáním, má tendenci být líný (země). Měl by se tedy pravidelně donutit k nějaké aktivitě, sportu (zvýšit oheň).

Jak souvisí elementy s naši osobností?

Aniž si to uvědomujeme, přirovnáváme často své vlastnosti nebo chování k vlastnostem živlů:

  • Země je spojená se stabilitou: Stojí pevně nohama na zemi. Je přízemní.
  • Voda je spojená s emocemi: Naše trpělivost přetekla. Utápí se v žalu. Nechal se unést.
  • Oheň je spojený s energií: Je výbušný. Je zapálený pro věc. Jedná s horkou hlavou.
  • Vzduch je spojen s pohybem a volností: Má hlavu v oblacích.
  • Éter je spojen s tím, co nás přesahuje, je nejvzdálenější zemi: Je to taková éterická bytost. Potřebuji prostor pro své myšlenky.

V každém člověku jsou namíchané všechny živly. Někdy jsou zcela vyrovnané, ale může se stát, že některý živel dominuje a jiný je zastoupen málo.

Astrologie vykládá osobnost člověka podle toho, jak má zastoupené planety v jednotlivých znameních zvěrokruhu. Pokud je člověk například narozený ve znamení Blíženců (tedy vzdušné znamení), ale má velké množství planet ve Lvu (oheň), jako Blíženec na nás rozhodně nepůsobí. Jeho výrazným elementem bude oheň a bude energický, dominantní, cílevědomý a může být bezohledný. Což se Blížencům nepodobá.

Rovnováha elementů

V kundalini józe, stejně jako v ájurvédě, se snažíme o rovnováhu všech elementů. Cílem jógy není mít hlavu v oblacích a být „mimo“, ale naopak základem je stát pevně nohama na zemi. Být stabilní, umět si stát za svým a nenechat se rozházet v obdobích změny (první čakra – země). Další důležitou složkou je mít zdravé a harmonické vztahy, neutopit se ve svých emocích (druhá čakra – voda). Potřebujeme pevnou vůli a jít si za svými cíli (třetí čakra – oheň). Chceme být šťastní a spokojení a sdílet svou radost s ostatními (čtvrtá čakra – vzduch). Jsme kreativní, vyjadřujeme se, realizujeme své nápady, dáváme prostor své tvorbě (pátá čakra – éter). Proto se v kudnalini józe věnujeme nejprve spodním čakrám a teprve až když jsou tyto oblasti v rovnováze, pouštíme se výš.

Jak mi pomůže jóga v různých obdobích života?

Kundalini jóga má sestavy cviků a meditace zaměřené přímo na nějakou oblast. Takže pokud potřebujeme přežít období změn, je vhodné podpořit sám sebe meditací nebo cviky na uzemnění. Pokud řešíme problémy ve vztazích s našimi blízkými, zvolíme například meditaci „Emoční vyrovnanost“. Když potřebujeme energii, vybereme si pranajám Dýchání pravou nosní dírkou, Dech ohně nebo Sluneční sestavu, které pracují na oblasti Solar plexu a tedy s elementem ohně. Vzduch souvisí s komunikací a se vztahy. Na éteru pracujeme tehdy, když potřebujeme větší nadhled, chceme realizovat své myšlenky a být kreativní. Jsou také cviky a meditace, které harmonizují všechny elementy současně.

Odborný garant článku z pohledu ájurvédy: Iveta Janská, http://www.buddhovazahrada.cz

Fotografie jógových pozic: Jarda, http://www.ContrastArt.cz

 


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s